- Details
- Categorie: Nieuws PBW
- Gepubliceerd: 22 februari 2010
- Laatst bijgewerkt: 22 februari 2010
Jaarverslag 2009
pleatslik belang wergea d.d 18 februari 2010
opgemaakt door: J.van Dalen
In het afgelopen jaar zijn er twee vergaderingen voor de leden belegd. De algemene ledenvergadering is gehouden op 2 maart 2009 en de najaarsvergadering op 16 november 2009. Beide vergaderingen werden in café ’s Lands Welvaren gehouden.
Op de algemene ledenvergadering is een bestuurswisseling geweest.
Aftredend waren Ritske Blom, Lieuwe de Bruin en Dine de Wolff.
Als nieuwe bestuursleden werden Jettiena Vermaas en Martha Bekkema benoemd.
De belangstelling van de najaarsvergadering was helaas erg gering. Slechts ca. 20 personen wisten de gang naar de bovenzaal van het café te vinden.
Mevrouw Edith Nobel (project “Kulturele Haadstêd’) verteld over de plannen en ideeën van de provincie Fryslân om in 2018 “Kulturele Haadstêd” van Europa te worden. PBW heeft twee ideeën ingebracht. Op www.fryslan2018.nl kan een ieder zijn voorkeur aangeven door te stemmen.
Terugkijkend op het jaar 2009 is het een bewogen jaar geweest voor het dorp met droevige en feestelijke momenten.
Het was met name een bruggenjaar. Hier zat veel beweging in.
• Opening Palmabrêge
• Criteria Grute Brêge
• De Stringbrêge
• Kooistrabrêge.
Maar er speelden ook enkele andere belangrijke zaken waar de nodige aandacht aan besteed werd:
• Verkoop gemeentegrond
• Toekomst van Wergea
In het begin van het jaar werden we opgeschrikt met de volgende mededeling:
Verkoop gemeentegrond aan woningbouwvereniging Welkom (Elkien).
Op maandag 2 februari jl. wordt PBW ingelicht over de op handen zijnde verkoop van een viertal stukken grond in Wergea aan woningbouwvereniging Welkom. De reden van verkoopplannen is de financiering van de Bredescholen in Akkrum en Grou. Met name het oostelijk (Kooistrawei) en het zuidelijk (bij Narderhaven) stuk grond is voor PBW reden om op zeer korte termijn in spoedoverleg te gaan met een aantal nauw betrokken verenigingen en met overige dorpsbelangenplaatselijke belangen.
PBW is overleg gestart met Sportstichting, VV Warga, Kaatsvereniging en particuliere belangstellenden over de verkoop van het stuk grond oostelijk van de Kooistrawei. Alle aanwezigen en belangengroepen staan achter de inspanningen van PBW om de grond in de toekomst voor de sport te behouden. We gunnen Akkrum en Grou uiteraard hun Bredescholen plus het opknappen van Sinnebourren en Prinsessenbuurt van harte maar de gemeente vraagt daarvoor een te groot en onevenredig offer van Wergea.
Voor de verkoop van het stuk grond zuidelijk van Wergea is er een vergadering belegd met Wergea Oerein, WWS, Sportstichting en enkele particuliere belanghebbenden.
Unaniem is men van mening dat de gronden voor de watersportinfrastructuur behouden moeten blijven. De grond is van groot belang voor het dorp opdat maximaal rendement kan worden gehaald uit de StaandeMastRoute (SMR). Het door PBW bedachte plan 'Wergea ZO' waar o.a. een doorgaande vaart voor het ontwikkelen van een sloepenroute tussen Wergeasterfeart en de Foudering is opgenomen, kan niet meer doorgaan als deze grond wordt verkocht. Dat plan komt voort uit de dorpsvisie en is destijds innig omarmd door de wethouder. De locatie is bovendien ongeschikt voor huizenbouw gezien vanuit stedenbouwkundig en landschappelijk oogpunt. Ook is men unaniem van mening dat het uiterste moet worden geprobeerd om de grond voor de watersportinfrastructuur in Wergea te behouden. De WWS heeft nog steeds de intentie om het gehele, zoals eerder met de gemeente besproken en afgebakende, gebied te kopen en te ontwikkelen. WWS heeft wel moeite met de hoogte van de grondprijs.
PBW heeft ingesproken in de raadsvergadering over dit onderwerp. Hierbij getracht uit te leggen waarom deze gronden niet aan Welkom moeten worden verkocht. Op initiatief van de gemeente is PBW uitgenodigd voor een gesprek met de drie wethouders. Het geplande gesprek is op het laatste moment helaas afgeblazen omdat het college zich wil bezinnen op de ontstane situatie. Het gesprek is afgelast omdat het college, zo is meegedeeld, gevoelig is voor de ingebrachte argumenten.
Opening Staandemastroute
Begin dit jaar moest er nog een ijsvloer worden gebroken om het wegdek in te varen en aan te brengen van de Palmabrege. Op 29 juni was het dan zover: de Staandemastroute werd officieel geopend. Een aantal dagen hierna is een feestelijke open dag gehouden. Tijdens de open dag was er voor de inwoners en belangstellenden de mogelijkheid om een deel van de Staandemastroute te varen. Hiervoor waren er drie verschillende opstapplaatsen langs de route gemaakt. Men kon bij deze “boothaltes” opstappen om de route vanaf het water te bekijken. Tussen drie plaatsen voeren pramen en elektrische boten. De drie opstapplaatsen waren Zuiderburen, Wergea en Grou. In Wergea en Grou werden diverse activiteiten georganiseerd voor jong en oud. De kinderen van de basisschool zijn erg druk in de weer geweest om schilderijen te maken. Deze zijn geplaatst aan weerskanten van de nieuwe Palmabrege. Ook de “living statues” ontbraken niet. Een prachtig en levendig resultaat. Hulde aan schoolkinderen en WWS die het skipkesilen heeft georganiseerd.
Stringbrêge
Er is een werkgroep geformeerd voor de Stringbrêge, de fiets- en voetgangersbrug die de verbinding moet gaan vormen tussen Grut Palma en de
Hilleburen. De werkgroep is samengesteld uit vertegenwoordigers van WWS (Leendert Hager), Hilleburen (Fien Vrouwe en Arjen de Vries), Grut Palma
(Albert Dijkstra), Pleatslik Belang (Patrick Vink) en de gemeentelijk projectleider Grut Palma (Jan Brouwer).
In nauwe onderlinge samenwerking is medio 2009 een zogenaamd Programma van Eisen (PVE) opgesteld. In het PVE wordt vastgelegd welke uitgangspunten voor een ontwerp van de fiets- voetgangersbrug zullen worden gehanteerd.
Eind vorig jaar is het PVE voorgelegd aan het college, echter het college heeft hierover nog geen besluit genomen. Men wenst eerst de situatie omtrent
alle bruggen binnen de gemeente, en dus ook die van Wergea, in beeld te hebben alvorens een besluit te willen nemen. Naar verwachting van de
projectleider Grut Palma zal een definitief besluit worden genomen in het voorjaar van 2010.
Er is dus sprake van vertraging omtrent het ontwerp van de fiets-, voetgangersbrug, maar deze is nog steeds in de planvorming opgenomen.
Pleatslik Belang Wergea volgt de ontwikkelingen nauwgezet omdat de Stringbrêge een belangrijke verbindingsroute binnen ons dorp.
Gruttebrêge (Bidlerbrêge)
Nadat vorig jaar de brug een flinke opknapbeurt heeft ondergaan en technisch in orde is gemaakt hebben we gesteld om de komende jaren de vaarbewegingen door het dorp te gaan volgen. Het doel is om met duidelijke argumenten te onderbouwen waarom deze brug bedienbaar moet blijven en de gemeente hiervan te overtuigen. Er lagen onduidelijke en (negatief) geflatteerde cijfers bij de gemeente over het aantal boten wat door ons dorp richting Grou zou varen omdat men voor een bijna niet-bediende Tútse-brêge bleef steken. Pleatslik Belang Wergea heeft gesteld dat de komende jaren de vaarbewegingen gevolgd zullen worden zowel door het dorp als door de nieuwe brug over de Nije Waring. De gemeente stelt zich op het standpunt dat deze evaluatie maximaal de seizoenen 2008, 2009, 2010, 2011 en 2012 zal omvatten. Op basis daarvan zal men besluiten over het lot van de Grutte brêge.
Het seizoen voor de bediening van de Gruttebrêge (Bidlerbrêge) is begonnen op 1 april 2009 en eindigt op 31 oktober 2009 van dit jaar. Tot begin oktober hebben ruim 5400 boten de route door het dorp gekozen. De topdag beleefde de brugwachter op Pinkstermaandag, toen 206 boten werden doorgelaten. Halverwege september heeft de nieuwe brug een uur omhoog gestaan. De reden hiervan was niet een file aan boten, maar een technisch mankement.
Uit de cijfers mag blijken dat de populariteit van de Staande Mast Route veel waterrecreanten heeft weten te verleiden door het dorp te varen. Dit is een interessante bijkomstigheid en eigenlijk tegen de verwachting in.
Nog enkele cijfers: in de periode van 1 april tot 12 oktober hebben 198 boten de brug in de Kooistraweg gepasseerd en 183 boten de brug in de Hilleburen.
Vanaf 3 augustus tot 12 oktober passeerden 2681 boten de Palmabrege die op 29 juni werd geopend.
Pleatslik Belang Wergea kijkt met belangstelling uit naar komend vaarseizoen. In november zijn in een gezamenlijk overleg tussen PBW WWS, Wergea Oerein, Toeristisch Wergea en de (voormalige) actiegroep “Wergea bliuwt brêgebidler” criteria geformuleerd waaraan moet worden voldaan om de Gruttebrêge ook na vijf jaar beweegbaar en bedienbaar te houden. Dit standpunt is in middels een brief aan de wethouder kenbaar gemaakt aan de gemeente.
Kooistrabrêge
De brug over de Foudering wordt veelvuldig gebruikt door woon- werkverkeer. Met name door het brede en lange landbouwmaterieel (en vrachtauto’s) worden de stijlen (homeistijlen) aan de zijkant van de brug beschadigd en de kettingen gekraakt.. Hierdoor en door onvoldoende onderhoud is de bovenbouw van de brug instabiel geworden. De gemeente wil hier maatregelen tegen nemen door voor de brug een lengte- en breedtebeperking in te stellen van respectievelijk 10 meter en 2,50 meter.
Het reguliere wegverkeer heeft een maximale breedte van 2.50 m; ook de hulpdiensten. Voor een brandweerauto levert de lengte- en breedte beperking geen problemen op, omdat deze korter zijn dan 10 m. en niet breder dan de wettelijk voorgeschreven 2,50 m
Hessel Boermans, Duco Boermans en Jan Hotsma hebben aangeboden om de bovenbouw van de Kooistrabrêge in hun vrije tijd te willen repareren c.q. renoveren. De bovenbouw van de brug gaat in opslag bij de firma Meinderts waar het ook wordt gerepareerd. Een geweldig aanbod van de heren en van de firma Meinderts! We hebben dit voorstel meteen aan de wethouder voorgelegd en kregen de eerste week van het nieuwe jaar bericht dat het aanbod graag wordt geaccepteerd. De bovenbouw zal ergens in het begin van het jaar worden verwijderd waarna keuring zal volgen. Daaruit zal er een plan van eisen komen en een plan van aanpak worden gemaakt. Zeker is wel dat de bovenbouw niet voor 1 april zal zijn teruggeplaatst, Dat is niet haalbaar. We hopen en gaan er vanuit de Kooistrabrêge halverwege de zomer weer in oude staat zal zijn hersteld..
Informatieborden langs de Nije Waring
PB heeft in overleg met Wergea Oerein, WWS en Toeristisch Wergea afgesproken dat er informatieborden aan de noord en zuidkant van de Nije Waring komen te staan om de bootjesmensen te informeren wat er in het dorp voor voorzieningen zijn.
Feike Schuurman heeft het ontwerp hiervoor gemaakt. Men is nu druk bezig met de bouwaanvraag en het uitwerken van de laatste punten.
De patatkraam van Jan en Jannie Terpstra is halverwege 2009 overgenomen. Jan en Jannie zijn naar vele jaren gestopt met de verkoop om te kunnen genieten van hun welverdiende rustige dag. Helaas mocht dit niet lang duren, begin dit jaar kregen we het droevige bericht dat Jan Terpstra ons plotseling is ontvallen.
Het dorp is een visboer rijker. De gemeente heeft hiervoor een standplaatsvergunning afgegeven. Hierdoor kwam de vergunning voor het kaasvrouwtje in het geding. Het kaasvrouwtje heeft al 16 jaar elke vrijdag haar standplaats in Wergea en een goede klantenkring opgebouwd. We willen haar eigenlijk niet missen. Het gemeentelijke uitgiftebeleid inzake standplaatsvergunningen is de grondslag voor de weigering. Dat beleid schrijft voor Wergea een maximum aantal van twee uit te geven vergunningen. Een aantal dat met de vergunning van de visboer en de patatkraam is vergeven. PBW heeft de gemeente verzocht om de standplaatsvergunning van het “kaasvrouwtje” te willen continueren. Dit is inmiddels gehonoreerd.
Grut Palma
In uitbreidingsplan Grut Palma, aan de zuidwest zijde van Wergea, is woningcorporatie Welkom gestart met de bouw van 24 levensloopbestendige huurwoningen voor senioren. De woningen worden gebouwd op een ‘eiland’ dat is omringd door een watergang en vanaf één zijde bereikbaar is door middel van een toegangsweg. Naast de uitbreidingen van Elkien zijn er ook een aantal kavels in de vrije verkoop verkocht en inmiddels bebouwd.
De Drum en Lyra Selection Wergea op het Wereld Muziekconcours te Kerkrade geweest. Bij deze prestigieuze wedstrijd werd er een fraaie tweede prijs binnen gehaald.
Toekomst van Wergea
De gemeente Boarnsterhim heeft in november 2009 een voorlichtingsavond belegd voor de inwoners van Wergea. Hier zal de gemeentelijke herindeling aan bod komen. Op voorstel van de raad heeft het college de afgelopen maand negen gespreksrondes belegd om de mening te horen van de ingezetenen van onze gemeente aangaande de conclusies vermeld in het rapport Wagenaar-Hoes.
Het initiatief tot het beleggen van de gespreksrondes, de daarin gegeven informatie en de ruimte voor discussie is door ons zeer is gewaardeerd.
Pleatslik Belang Wergea (PBW) heeft een week eerder ook zelf een avond georganiseerd. Deze avond gaf eigenlijk dezelfde afspiegeling als de avond van de gemeente.
Het grootste deel van de aanwezigen is voor herindeling met Leeuwarden, een klein deel voor herindelen met Tytjerksteradiel en een klein deel voor een zelfstandig voorbestaan van Boarnsterhim. Wij denken dat dat laatste ‘wishful thinking’ is en helaas niet reëel.
Zo zijn er verschillende geluiden gehoord, Iedereen is het er wel over eens dat niets doen geen optie is. De algemeen gehoorde wens is toch om aansluiting te zoeken bij de gemeente Leeuwarden. PBW kan nu een duidelijke afspiegeling geven van de meningen op de avonden en een standpunt formuleren op basis van deze 2 avonden en wat zoal in het dorp is gehoord. Dat standpunt is, in een brief, aan de gemeenteraad en het college van B&W meegedeeld.
De brief vermeldt voorkeur voor herindelen met de gemeente Leeuwarden, geeft de motivatie en vermeld wensen/eisen waaraan zal moeten worden voldaan.
Hieronder vindt u een samenvatting van de betreffende brief:
.De begroting van Boarnsterhim heeft een verwacht jaarlijks structureel tekort van enkele miljoenen.
Aangezien de verdeelsleutel van het gemeentefonds redelijk onwrikbaar is en daar geen oplossing zal worden aangedragen en daarbij ook nog verwacht wordt dat het rijk ca. 20% op het gemeentefonds zal korten is de zakelijke keuze snel gemaakt.
Wij zien onvoldoende perspectief voor een financieel voldoende sterke gemeente.
Verder wordt algemeen, door mensen met kennis van zaken, aangenomen dat een gemeente, wil die kans op voldoende bestuurskracht hebben, toch minimaal 40 – 50.000 inwoners binnen de gemeentegrenzen moet kunnen tellen.
PB Wergea pleit daarom voor herindelen van de gemeente.
Wergea is nu al erg op Leeuwarden georiënteerd. We hebben redelijke tot goede verbindingen met de stad, we maken ruim gebruik van de voorzieningen (winkelbestand, bibliotheek, schouwburg etc.) en vele Wergeasters verdienen er hun boterham.
Leeuwarden lijkt daarom voor Wergea een logische keus om aansluiting bij te zoeken.
Toch voelt Wergea als een plattelandsdorp en dat willen we zo houden.
Daarom, mocht het tot een gemeentelijke herindeling komen en Wergea schuift aan bij grote broer Leeuwarden, dan zijn er de volgende zaken die we voor Wergea e.o. zeer bijzonder graag goed geregeld willen hebben:
1. Er dient een goed en operationeel dorpenbeleid te zijn. We willen een gestructureerd ambtelijk en bestuurlijk overleg (korte lijnen naar verantwoordelijke en beslissingsbevoegde personen).
2. Er dient een goed en operationeel plattelandsbeleid te zijn, met een duidelijk positieve benadering van de agrarische sector.
3. Wergea wil het dorpse karakter behouden. Er móet een groene long blijven tussen de grote stad en Wergea. Met andere woorden, Leeuwarden moet niet over de Wâldwei heen gaan bouwen. Die garantie willen we!
4. Een scholenbeleid dat een lagere school in Wergea garandeert. Bij voorkeur in de vorm van een Brede School
5. PBW ziet graag dat het Pikmeer, de Ie en het NP Alde Feanen in hun geheel als één gebied worden ondergebracht in één gemeente. Koppel dit bestuurlijk niet los van elkaar. Het NP grenst nl. direct oostelijk aan het Pikmeer. Grou en Warten (met uitstraling naar Wergea natuurlijk) worden dan van een buurgemeente afhankelijk als het gaat om de ontwikkeling van en besluiten over dat recreatiegebied. “Wat heeft Wergea nu met dat gebied” zult U misschien denken. Wergea ligt wel tussen Leeuwarden en het betreffende gebied in en ziet daar óók voor Wergea een grote toeristische potentie.
6. Een servicepunt van het gemeentekantoor in een dorp zuidelijk van Leeuwarden.
7. We willen een goede bereikbaarheid en verbinding met de stad. Denk daarbij bijv. aan goed, voldoende frequent, openbaar vervoer en aan het weer openstellen van de Wergeasterdyk door Goutum voor autoverkeer vanuit Wergea.
8. Versterk de positie van de wijkagent en draag zorg voor voldoende zichtbaarheid en bereikbaarheid en laagdrempeligheid
9. Verder zijn er veel zaken waar we veel last van hebben maar waar het de gemeente Boarnsterhim niet is gelukt om ons ter wille te zijn of waar we nog over in discussie zijn:
a. behouden en beweegbaarhouden van de bruggen (incl. Stringbrêge)
b. inhalen achterstand baggeractiviteit ((bevaarbaar houden van bv Meanewei/Wergeasterfeart (in dorp))
c. sportvoorzieningen (sportvelden en gymzaal) capaciteit en kwaliteit zijn een zorgenpunt (denk daarbij aan de aanzuigende werking van het nieuwe woongebied Grut Palma)
d. openbare voorzieningen; aanlegsteiger Hilleburen / spinoff StaandeMastRoute (uitbreiding haven en passantenhaven, camperplaatsen, trailerhelling)
en ‘last but not least’ de fietspaden w.o. Warten/Wergea naar Grou.
Het zou jammer zijn als Warten, Warstiens en Wergea straks, na een eventuele herindeling, niet meer tot de zelfde gemeente zullen behoren. Zo ingeklemd tussen de diverse vaarten en kanalen lijkt het ons eigenlijk één geografisch geheel.
PB Wergea vraagt de raad dringend om bij de (eventuele) onderhandelingen over herindelen het hier boven vermelde mee te nemen en contact met PB Wergea op te nemen indien er drempels worden opgeworpen.

